NaProTECHNOLOGIA
- Co to jest NaProTECHNOLOGIA
- Czy ta metoda jest dla mnie?
- Jak rozpocząć leczenie
- Zalety NaProTECHNOLOGII
- Mężczyzna w NaProTECHNOLOGII
- Skuteczność
- NaProTECHNOLOGIA w Polsce
i na świecie - Wykaz lekarzy i instruktorów CrMS
Creighton Model SystemTM
Co to jest CrMS
The Creighton Model FertilityCare™ System (CrMS) – jest naturalnym, standaryzowanym sposobem rozpoznawania płodności. Standaryzacja daje pewność, że prowadzne obserwacje są dokładne i rzetelne, oraz pozwala na leczenie u dowolnego lekarza - konsultanta NaProTechnology w Polsce i na świecie. Szczegóły Modelu Creightona poznaje się według ogólnoświatowego programu edukacyjnego pod opieką wykwalifikowanego instruktora.
Indywidualna praca instruktora z Parą zapewnia zwrócenie uwagi i skupienie się na specyficznych problemach konkretnej Pary, pozwala na kompleksowe zapoznanie się z przypadkiem oraz na wspólne szukanie najlepszych rozwiązań.
Zaletą Modelu Creightona jest to, że może być stosowany praktycznie przez każdą kobietę, począwszy od okresu dojrzewania, skończywszy na premenopauzie. Może być stosowany zarówno przy cyklach regularnych jak i nieregularnych, owulacyjnych i bezowulacyjnych, po odstawieniu antykoncepcji, przy karmieniu piersią, a także po poronieniu.
The Creighton Model FertilityCare™ System może być używany zarówno przy staraniach o dziecko, jak i w celu regulacji poczęć. W systemie tym płodność traktowana jest jako część zdrowia, a nie jak choroba czy inna dolegliwość. Na podstawie prowadzonych obserwacji, a zatem znając i rozumiejąc naturalnie pojawiające się fazy płodności i niepłodności, Para świadomie podejmuje decyzję o poczęciu dziecka, bądź też o unikaniu poczęcia.
CrMS jest podstawowym narzędziem diagnostycznym NaProTECHNOLOGII, z powodzeniem wykorzystywanym także do monitorowania i podtrzymywania zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego kobiety. Obserwacja biomarkerów według CrMS to zapisywanie następujących parametrów:
- ilość i jakość śluzu szyjkowego,
- wydzieliny innego typu,
- długość cyklu menstruacyjnego,
- długość fazy przed i po owulacyjnej,
- występowanie dnia szczytu (owulacja),
- zmienność występowania krwawienia,
- obecność plamienia przedmenstruacyjnego,
- obecność brązowego lub czarnego plamienia kończącego miesiączkę.
W Modelu Creightona obserwacje i zapis objawu śluzu szyjkowego są bardzo skrupulatne (według kilku skategoryzowanych właściwości). Aby precyzyjnie określić jakość śluzu stworzono system obiektywnej oceny wydzieliny śluzowej (ang. Mucus Cycle Score - MCS) wg którego cykle podzielono na 3 główne kategorie: cykle suche, z ograniczoną wydzieliną oraz z optymalną wydzieliną śluzową.
Uważna analiza zapisu obserwacji na karcie cyklu pozwala dostrzec i zdiagnozować istniejące nieprawidłowości oraz podjąć dalszą ukierunkowaną diagnostykę i leczenie. Badania dodatkowe, takie jak ultrasonografia czy badania hormonalne przeprowadzane są zgodnie z fizjologią danej kobiety, w oparciu o jej obserwacje zanotowane na karcie CrMS. Uzyskane tak wyniki są bardziej miarodajne niż te przeprowadzane w sposób schematyczny, nie dostosowany do cyklu konkretnej kobiety.
The Creighton Model FertilityCare™ System (CrMS) wykorzystywany jest w:
- profilaktyce zdrowia kobiecego,
- naturalnym planowaniu rodziny,
- diagnostyce i monitorowaniu leczenia NaProTECHNOLOGII:
-
- problemów z poczęciem,
- nawykowych poronień,
- nietypowych krwawień,
- zespołu napięcia miesiączkowego,
- depresji poporodowej,
- problemów hormonalnych,
- endometriozy,
- nawracających torbieli jajników.
Na podstawie prowadzonych kart obserwacji cyklu już nauczyciele CrMS mogą zauważyć pewne nieprawidłowości, wskazujące np. na zaburzenia hormonalne lub toczące się w obrębie narządu rodnego stany zapalne, które mogą prowadzić do obniżonej płodności lub zwiększonego ryzyka poronienia samoistnego.
Pokażmy to na kilku przykładach:
- przykład 1(*) przedstawia prawidłowy obraz cyklu (prawidłowy cykl śluzowy, występowanie dnia Peak, prawidłowa faza post-peak) wraz z odpowiednimi poziomami estrogenu i progesteronu
Karta do przykładu 1 - przykład 2(*) przedstawia cykl bez śluzu, całkowicie "suchy". Taki model występuje u około 15 procent wszystkich kobiet z regularnymi cyklami i niepłodnością. Patrząc na korelację hormonalną widać, że poziomy estrogenu i progesteronu są dużo niższe od prawidłowych. Sugeruje to, że "suche" cykle -brak śluzu- są odzwierciedleniem pewnych zaburzeń hormonalnych (prawdopodobnie występują zaburzenia rozwoju pęcherzyka i w konsekwencji zaburzenia ciałka żółtego).
Karta do przykładu 2 - przykład 3(*) przedstawia bardzo krótką fazę post-peak (tylko 5 dni). Jest to, jak widzimy z korelacji hormonów, związane z niedostateczną ilością progesteronu w fazie post-peak. W przypadku takiego cyklu, nawet jeśli doszłoby do poczęcia, występuje bardzo duże ryzyko poronienia samoistnego.
Karta do przykładu 3 - przykład 4(*) przedstawia, w jaki sposób dzięki obserwacjom można dowiedzieć się więcej o problemach ginekologicznych. I tak cykl pierwszy występuje często przy niepłodności, drugi ostrzega o ryzyku samoistnego poronienia, trzeci jest często obserwowany, gdy jest zbyt niski poziom progesternu, a czwarty pokazuje nieprawidłowe krwawienia.
Karta do przykładu 4