NaProTECHNOLOGIA
- Co to jest NaProTECHNOLOGIA
- Czy ta metoda jest dla mnie?
- Jak rozpocząć leczenie
- Zalety NaProTECHNOLOGII
- Mężczyzna w NaProTECHNOLOGII
- Skuteczność
- NaProTECHNOLOGIA w Polsce
i na świecie - Wykaz lekarzy i instruktorów CrMS
Creighton Model SystemTM
Mężczyzna w NaProTECHNOLOGII
W NaProTECHNOLOGII płodność małżeńską rozważa się jako całość, czyli zdolność zarówno mężczyzny jak i kobiety do poczęcia dziecka. Jeśli kobieta ma trudności z zajściem w ciążę, przy szukaniu rozwiązania zakłada się, że problem może obejmować zarówno kobietę, jak i mężczyznę.
Publikacje medyczne wskazują m.in. na następujące przyczyny występowania czynnika męskiego:
- zaburzenia hormonalne związane z zakłóceniem działania przysadki mózgowej i podwzgórza, trzustki lub tarczycy,
- zaburzenia chromosomalne (nieprawidłowy kariotyp),
- niedobory testosteronu,
- urazy mechaniczne,
- hypogonadyzm,
- niedrożność lub brak nasieniowodów, stany zapalne i pourazowe w ich obrębie,
- choroby ogólnoustrojowe leczone lekami upośledzającymi działanie jąder (np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niektóre leki hormonalne, leki obniżające ciśnienie, niektóre antybiotyki)
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- choroby autoimmunologiczne (np. niektóre alergie),
- choroby przebiegające z wysoką gorączką (jeśli była to jedyna przyczyna pogorszenia wyników obserwowana jest poprawa jakości nasienia, zwykle po ok. 6 miesiącach od ustąpienia gorączki),
- podwyższona temperatura w mosznie (np. wnętrostwo), zbyt obcisła bielizna, dużo czasu spędzanego w pozycji siedzącej, w tym np. wielogodzinna praca z laptopem trzymanym na udach,
- kontakt z czynnikami toksycznymi.
Jak widać, przyczyn obniżonej płodności męskiej może być wiele. Wszystkie te przypadki są często określane jako "czynnik męski niepłodności". I o ile NaProTECHNOLOGY jest nieskuteczna w przypadkach wrodzonego braku nasieniowodów czy zaburzeń chromosomalnych, to zdecydowaną większość pozostałych przypadków daje się leczyć i uzyskać poprawę jakości nasienia.
NaProTECHNOLOGIA proponuje konkretne leczenie czynnika męskiego przy pomocy środków farmakologicznych czy interwencji chirurgicznych w układzie urologicznym.
W leczeniu metodą NaProTECHNOLOGY stosuje się również terapię hormonalną, która daje dobre efekty, gdy przyczyną problemów jest przysadka i niedostateczne pobudzenie czynności jąder.
Obserwacja według Creighton Model System odgrywa szczególną rolę u Par, które mają trudności w poczęciu dziecka, gdy parametry nasienia nie są prawidłowe. W takich przypadkach określenie dokładnie czasu największej płodności kobiety pomaga w zajściu w ciążę nawet w przypadkach ciężkiej oligospermii.
Przy ocenie męskiej płodności pomocna jest analiza nasienia. Próbki nasienia do badania uzyskuje się przy naturalnym współżyciu – w godzinach porannych – poprzez użycie perforowanych koszulek plastikowych. Następnie w czystym pojemniku dostarcza się je do laboratorium. Taka metoda pobrania nie tylko respektuje integralność płciową i godność mężczyzny, ale też daje lepszej jakości informację, bo dotyczącą naturalnego kontekstu wytrysku.
Zestaw do pobierania nasienia do badań.
Praktyczne wskazówki dotyczące pobrania nasienia:
- sposób pobrania nasienia odbiega od najczęściej stosowanego, dlatego też dobrze jest uprzedzić laboratorium o zaleconym przez lekarza prowadzącego sposobie pobrania w celu uniknięcia niepotrzebnych pytań i komentarzy,
- proszę sprawdzić godziny otwarcia laboratorium, upewnić się, że w danym dniu analiza będzie możliwa do wykonania oraz uzgodnić rodzaj pojemnika transportowego. Można użyć dostępnego w aptekach małego pojemnika na mocz,
- w celu osiągnięcia adekwatnej ilości plemników zalecane jest powstrzymanie się od współżycia przez okres 72 godzin (3 dni) bezpośrednio przed pobraniem nasienia. Przerwa od ostatniego współżycia nie powinna być natomiast dłuższa niż 7 dni. Przy dłuższej przerwie wynik badania może być również nieprawidłowy,
- pobrane nasienie musi być dostarczone do laboratorium tak szybko jak to możliwe, jednak nie później niż w ciągu godziny, a pojemnik od momentu umieszczenia w nim nasienia musi być transportowany w temperaturze ludzkiego ciała. Pojemnik należy umieścić np. w kieszeni ubrania przy ciele, pod kurtką, marynarką.
Pierwsze wytyczne dotyczące sposobu badania nasienia i „norm” jakie nasienie powinno spełniać zostały opublikowane przez WHO w 1980 roku. Ponieważ wyznaczane wartości nie są definitywne i nie oznaczają, że mężczyźni „poniżej norm” nie mogą uzyskać ciąży drogą naturalną, dlatego słowo NORMY piszę w cudzysłowie. Od tamtego czasu wytyczne WHO doczekały się już 4 uaktualnień, z czego ostatnie zostało wydane w 2010 roku. Nowe wartości referencyjne, które powinno spełniać prawidłowe nasienie zostały opracowane w oparciu o wyniki analizy nasienia płodnych mężczyzn w wieku 31 ± 5 lat, z ośmiu krajów na trzech kontynentach. Czas oczekiwania na dziecko wynosił ≤ 12 m-cy.
Parametr | Wartość referencyjna |
objętość | 1,5 ml |
całkowita liczba plemników | 39 mln |
liczba plemników | 15 mln/ml |
plemniki o ruchu progresywnym | 32% |
ruchliwość (ruch progresywny i nieprogresywny) | 40% |
żywotność | 58% |
odczyn pH | 7,2 - 7,8 |
morfologia plemniki o prawidłowej budowie | 4% |
leukocyty | poniżej 1 mln |
upłynnienie | 15 - 60 min |
Pomimo znaczącego wpływu jaki to badanie wniosło do wiedzy na temat płodności mężczyzn podanych norm NIE NALEŻY traktować całkowicie jednoznacznie: poniżej norm = pacjent niepłodny, powyżej norm = pacjent płodny. Po pierwsze, wśród pacjentów „poniżej normy” także może dojść do poczęcia drogą naturalną; z kolei bycie „powyżej normy” nie gwarantuje płodności, między innymi dlatego, że mają na nią wpływ także inne czynniki, które nie są opisywane przez ogólne badanie nasienia.
Ważne jest też aby pamiętać, że analiza pojedynczej próbki nasienia nie daje pełnego obrazu jakości nasienia u danego pacjenta, a w niektórych przypadkach może całkowicie zafałszować obraz sytuacji. WHO zaleca aby wykonać badanie nasienia co najmniej dwa razy. Wynika to z fizjologicznej zmienności jakości nasienia u poszczególnych mężczyzn, na którą wpływ mają także czynniki zewnętrzne czy choroby. Jeśli przeprowadza się więcej niż jedno badanie nasienia to wartość bazową ustala się uśredniając uzyskane wyniki, co stanowi znacznie pełniejszy obraz kliniczny.
Nomenklatura seminogramu - czyli jak przeczytać swój wynik:
- oligozoospermia - obniżona koncentracja plemników w ejakulacie, czyli jednorazowej dawce spermy podczas wytrysku [<20 mln/ml]
- astenozoospermia - zbyt niska ruchliwość plemników [<50% plemników klasy A i B lub <25% klasy A według WHO]
- teratozoospermia - nieprawidłowa budowa plemników [≤3% prawidłowo zbudowanych plemników według ścisłego kryterium Krugera]
- azoospermia - brak plemników w ejakulacie
- hipospermia - brak właściwej objętości ejakulatu [mniej niż 2,0 ml]
- aspermia - brak ejakulatu